Krátce o výrobcích, bonsajích, nákupu, dodání a údržbě

 

Jak vznikla technologie?

    Výrobky naturdekor vznikly  kombinací náhody a mé lásky k živým rostlinám. Hledala jsem produkt, který lze vyrábět z darů přírody, nebo ještě lépe z odpadu společnosti. Protože jsem milovnící přírody a stromů především, má zaměřenost se brzo projevila ve výsledku.. Začala jsem recyklovat papírový odpad a výsledná papírová hmota mi tak učarovala, že jsem se pokusila něco většího hned vymodelovat.  Láska ke stromům se projevila prakticky hned, protože zasychající recyklovaný papír připomínal kůru stromu a nápad byl na světě.  Začala jsem jak posedlá tvořit svůj první strom, jenž mě časem inspiroval k výrobě poněkud skladnějších bonsají.

prez.092

  Popis výrobků

      Všechny rostliny ( palmy, stromy, bonsaje, liány...) mají kmen, jehož konstrukce je tvořena z ocelových drátů různé síly.  Samotný kmen stromu vzniká postupným nanášením tvrzeného recyklovaného papíru na skelet budoucí rostliny.  Výrobní postup vyžaduje dlouhý čas schnutí, během něhož je strom průběžně zpevňován a stále tvarován k finální podobě.  Poslední vrstvy papírové hmoty jsou vymodelovány do struktury borky, která je barevně tónována dle typu kmene. Velikost modelu výrazně ovlivňuje množství detailů, jako jsou kořeny, dutiny v kmenech, pukliny a jiné tvarové zajímavosti napodobované přírody.

     Modely stromů a stromků jsou ozeleněny umělým jehličím či listy. Atelier vybírá na trhu umělých květin a komponentů nejvhodnější zboží, které tvarově, barevně i způsobem provedení vyhovují vysokým nárokům na přirozený vzhled.

      Původní ideou atelieru byl ekoprodukt z recyklovaného papíru, bohužel však v současné době poptávka silně ovlivňuje nabídku, takže čistých ekoproduktů naleznete díky umělým listům málo. V případě poptávky, může atelier zhotovit strom z přírodních listů, možnosti jsou ale omezené.

 Bonsaj

     Bonsaj je miniaturizovaný strom v misce, který je pravými tvůrci bonsají tvarován tak, aby prý navozoval iluzi starého stromu. Záměrem atelieru je napodobovat bonsaje živé, v rámci daných a mnohdy limitujících možností. Na trhu s umělými květinami je málo kvalitních drobnolistých větviček vhodných k výrobě, proto není možné vyrobit jakýkoli stromek.  V nabídce jsou nejčastěji borovice, buxus, javor, ficus benjamina a cypřiš. Také kvetoucí bonsaje vyrábím, nejčastěji azalku.

      Bonsaje jsou napevno ukotvené v keramické misce, kmen stromku mívá bohatý kořenový systém, povrch zeminy je polepen mechem a jinými dekorativními materiály.  Hmotnost modelu bonsaje se blíží skutečné živé bonsaji, v případě požadavku zákazníka je možné výrobek mírně odlehčit, nebo naopak zhotovit jej těžším a stabilnějším.  Kdo chce větší a zároveň lehčí bonsaj na poličku, je v jiné situaci než majitel koček, které mají ve zvyku šphat po všem  a je potřeba udělat maketu bonsaje těžší a stabilnější.

      Velikost bonsají má vliv na množství provedených detailů, nejmenší kusy jsou 15 cm vysoké (včetně misky), největší cca 90cm. Model bonsaje je možné vyrobit i větší,  zakázku je ovšem třeba osobně převzít, nebo domluvit jiný způsob předání. Atelier v případě zakázky zhotoví i velký strom ve stylu bonsaj, je však nutné detailně domluvit více náležitostí související s instalací.

Poznámka : Atelier v několika případech provedl rekonstrukci stromku přírodního. Na zničenou a uschlou bonsaj s pěkným kmenem byly dodatečně přidělány umělé lístky, které prodloužily dekorační použitelnost stromku svému původnímu majiteli.

 Výhody výrobků naturdekor

    Proč bonsaj naturdekor?  Tuto bonsaj nezničí svou nepozornou péčí téměř nikdo, stejně tak jí nepoškodí škůdci, plyn, kouř, sucho atd.  Bonsaj naturdekor potěší každého, kdo není schopen udržet naživu bonsaje skutečné a zároveň je zklamán běžně nabízenými umělými napodobeninami. Bonsaj naturdekor v maximální možné míře využívá skutečných přírodních prvků, které způsobují potlačení vjemu z umělých částí, tedy listů. 

     Dekorace může být vystavena podmínkám, ve kterých se žádným živým rostlinám nedaří, její estetické ztvárnění uspokojí potřeby i velmi náročného zákazníka. Další výhodou produktů atelieru je minimální údržba a velmi dlouhá trvanlivost.

Údržba

    Veškerá péče o bonsaj spočívá v otírání listů a kmene vlhkým hadříkem v případě zaprášení. Jehličnaté bonsaje důkladně zbavíme prachu vlkým kartáčkem, který částečky prachu snadno zachytí a setře. Doporučuji také bonsaj při běžném úklidu oluxovat, velmi účinné je použití stlačeného vzduchu, ale ten nemá k dispozici každý.

Při výrobě dražších modelů na zakázku je možné domluvit i následný servis.

 

Objednávka na zakázku?

    V e-shopu atelieru nabízím několik typů bonsají k volnému prodeji, máte-li však jinou představu,  můžete se nechat fotografiemi pouze inspirovat a objednat zboží podle vašich požadavků.  Někdy není možné sehnat misky dříve nabízené, zákazník bude mít však možnost výběru z jiných alternativ. Vyhovím také v situaci, kdy zákazník má přesné požadavky na výšku, šírku i hloubku s ohledem na umístění v interieru (výklenek,  doplněk v nábytkové sestavě,  okno atd.)

    Výroba bonsaje trvá přibližně tři týdny, v naléhavých případech se pokusím vyjít vstříc a výrobu urychlit.  Při výrobě na zakázku, obdrží zákazník nejdříve fotografii zhotoveného výrobku a teprve po jeho souhlasu bude provedena platba a výrobek bude zaslán.   

 Malá rada pro kupující.  Líbí-li se Vám nějaký konkrétní model již vyrobený (na skladu), doporučuji Vám zakoupit právě ten, protože v případě zakázky nemusí být výrobek totožný, maximálně bude podobný.

Dodání

    Bonsaje běžně zasílám Českou poštou, každý výrobek je důkladně zabalen a chráněn proti poškození. Po telefonické či e-mailové  domluvě je možný i osobní odběr. Během deseti let výroby došlo pouze dvakrát k poškození zásilky,  přesto doporučuji, aby jste v případě zjevně poničeného balíku zásilku nepřebírali. Stane-li se, že miska bonsaje v balíku je po transportu rozbitá, je nutné výrobek neprodleně nafotit a zahájit reklamační řízení. Také prosím o zaslání fotografií na moji e-mailovou adresu. Společným úsilím situaci dáme do pořádku. Ale jak jsem již uvedla, během mé letité praxe došlo k poškození dvakrát a není problém celou záležitost v klidu zvládnout, výrobek opravit či nahradit, nebo se dohodnout nějak jinak.